Koszt budowy domu z drewna - sprawdzamy ceny

Domy z drewna kojarzą się z naturalnością i elegancją. Łączą w sobie atrakcyjny wygląd (zarówno klasycznych domów z bali, jak i imitujących tradycyjne, murowane budynki), funkcjonalność oraz wysoki komfort użytkowy. Dodatkowo bardzo wiele domów drewnianych jest dziś budowanych w technologii energooszczędnej. Budowa domu z drewna może generować bardzo różne koszty. Wszystko zależy od technologii, specyfiki projektu budowlanego oraz rodzaju gruntu. Z pewnością warto określić ceny domów drewnianych i porównać je z nieruchomościami wznoszonymi metodą tradycyjną. Zobaczmy więc, jaki jest koszt budowy domu z drewna.

Jeżeli szukasz najatrakcyjniejszej oferty na budowę domu z drewna to skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, wyspecjalizowane firmy skontaktują się z Tobą i przedstawią ofertę.

Koszty budowy domu z drewna a dostępne na rynku technologie

W Polsce budowa domu z drewna może się odbyć na kilka sposobów. Technologia budowy będzie miała bardzo duże znaczenie zarówno dla charakterystyki, jak również kosztów budowy takiego domu. Domy drewniane całoroczne budujemy więc w następujących technologiach:

Domy szkieletowe – pozwala na szybkie i ekonomiczne wzniesienie domu z drewna. Budynki wznoszone w tej technologii posiadają cienkie ściany, co pozwala na uzyskanie większej powierzchni użytkowej. Szkielet domu drewnianego powstaje ze specjalnych, impregnowanych belek, które ocieplamy wełną mineralną i izolujemy folią paroprzepuszczalną. Górną część stropów obija się płytami OSB, a od dołu montuje płyty z karton gipsu. Elewacja zewnętrzna może być pokryta paroprzepuszczalnym tynkiem, klinkierem bądź płytami elewacyjnymi. Drewniane ściany zewnętrzne mogą być też widoczne. Jednak musimy pamiętać, że w tej sytuacji konieczna będzie regularna impregnacja całej elewacji.

Domy z drewna wykonane w technologii szkieletowej są bardzo lekkie. Sprzyja to oszczędnością związanym z budową fundamentów. Warto też zaznaczyć, że ponad 70 % szkieletu domu drewnianego powstaje w halach produkcyjnych. Na miejsce budowy przyjeżdżają gotowe elementy. Wiąże się to ze skróceniem czasu budowy. Tego typu domy drewniane powstają w przeciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy.

Domy z bali – to dość droga technologia, która nie zdobyła jeszcze zbyt dużej popularności w Polsce. Całoroczne domy drewniane z bali zdarzają się wciąż stosunkowo rzadko, tę technologię stosuje się w naszym kraju raczej dla domków letniskowych.

Elementy ścian łączymy ze sobą na pióra i wpust. W niektórych regionach naszego kraju buduje się jednak całoroczne domy drewniane z bali, które nadają się do całorocznego użytku. Ściany tworzy się z pionowych słupów miedzy które wsuwa się grube, poziome bale. Izolacja cieplna powstaje z wełny mineralnej. Układamy ją od strony wewnętrznej. Ściany domów z bali są nieco cięższe niż ich szkieletowe odpowiedniki. Jednak ich masa całkowita nadal pozostaje mniejsza niż w przypadku ścian murowanych. Niestety wszystkie oszczędności związane z budową fundamentów trzeba będzie przeznaczyć na pionowe bale, stanowiące wzmocnienie bryły budynku.

Co ciekawe, praktycznie wszystkie budowane obecnie domy drewniane mają bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu można je nazwać domami energooszczędnymi lub nawet pasywnymi. Jeżeli chciałbyś poznać dokładny kosztorys budowy domu energooszczędnego – zobacz ten artykuł.

Jeżeli szukasz najatrakcyjniejszej oferty na budowę domu pasywnego, energooszczędnego to skorzystaj z tego formularza, skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku dni i przedstawimy najbardziej atrakcyjną ofertę.

Kosztorys budowy domu z drewna – na czym możemy oszczędzić?

Jak już wspomnieliśmy, największe oszczędności domy z drewna generują przy fundamentach. Lżejszy budynek będzie miał mniejsze wymagania. W sprzyjających okolicznościach można wykonać węższe fundamenty, które nie będą musiały opierać się na szerokich ławach. W przypadku lekkich domów z drewna szerokość ścian fundamentowych nie musi być grubsza niż 25 cm. Dotyczy to oczywiście domów, które nie zostaną w przyszłości obciążone dachówką ceramiczną bądź masywną elewacją zewnętrzną. Mniejsze wymagania związane z fundamentami i grubością ścian mogą przynieść inwestorom odczuwalne oszczędności.

Większość projektów domów drewnianych zakłada wykonanie prostej bryły budynku oraz tradycyjnego, dwuspadowego dachu. Pamiętajmy, że dachy wielospadowe i lukarny podnoszą całkowite koszty inwestycyjne. Najtańsze w budowie pozostają domy o prostych, klasycznych kształtach. Pamiętajmy też, że domy drewniane cechują się łatwością wykończenia. W ich wnętrzu nie mamy większych problemów z rozciągnięciem instalacji elektrycznych czy hydraulicznych. Nie musimy też nakładać drogich tynków. Zarówno ściany wewnętrzne jak i sufity wykańczamy ekonomicznymi płytami z karton gipsu. Możemy przyjąć, że koszt wykończenia pomieszczeń w domach drewnianych może być nawet o 24% tańszy w porównaniu z domami murowanymi. Standardem jest, że tanie domy drewniane charakteryzują się niskimi kosztami wykończenia.

Duże oszczędności możemy też poczynić na jakości drewna. Nie jest to jednak zalecane, bowiem słabsza jakość wpłynie na zmniejszenie żywotności całego budynku. Do budowy domów drewnianych należy używać wysezonowanego drewna, suszonego przemysłowo. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 %. Elementy konstrukcji domu z drewna powinny być gładkie (co zmniejsza absorpcję wilgoci), a ich krawędzie lekko zaokrąglone. Niestety w naszym kraju możemy napotkać na pewne trudności związane z zakupem odpowiednich materiałów. Domy drewniane nadal nie cieszą się powszechną popularnością, a dostęp do najlepszych jakościowo materiałów pozostaje ograniczony.

Co podniesie koszt budowy domu drewnianego?

Powyższy opis oszczędności mógłby sugerować, że koszt budowy domów drewnianych jest znacznie niższy niż budowa domów w technologii tradycyjnej. Jednak nie koniecznie musi to być prawda. W praktyce okazuje się, że na inwestora czeka także dużo wydatków, które wpływają na znaczne zwiększenie kosztów inwestycyjnych. Jednym z nich jest konieczność zakupu dobrych jakościowo, odpowiednio wysuszonych elementów drewnianych. W ofertach handlowych znajdziemy także materiały ze średniej półki cenowej, jednak ich zastosowanie z pewnością nie zapewni wysokiej żywotności domu z drewna. Najlepsze jakościowo (zalecane) materiały mogą stanowić dość duży wydatek.

Kolejna niedogodność wiąże się z wynajęciem odpowiednich fachowców. System budowy domów drewnianych szkieletowych oraz domów z bali wymaga sporej precyzji i umiejętności. Liczba dobrych fachowców działających na terenie Polski jest nadal dość ograniczona. Koszt zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy budowlanej z pewnością nie będzie dla nas małym wydatkiem. Większość budowlańców pracujących na naszym rynku specjalizuje się w budowie domów murowanych. Fachowcy potrafiący postawić domy z drewna są rzadziej spotykani. Wysoka konkurencja na rynku budowlanym sprawia, że koszty robocizny (przy technologii tradycyjnej) mogą być znacznie niższe niż w przypadku budowy domów z drewna. Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty od rzetelnych firm – skorzystaj z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy.

Omawiając czynniki podnoszące koszty warto też wspomnieć o specyfice budowy domów drewnianych. Entuzjaści tego rozwiązania wskazują, że koszt budowy ścian z drewna jest niższy niż w przypadku ścian betonowych. Oczywiście jest to prawda. Jednak przeglądając projekty domów drewnianych zauważymy, że we wnętrzu znajduje się większa liczba słupów oraz ścian nośnych. Koszt postawienia jednej ściany z drewna może być niższy od ceny posadowienia ściany betonowej. Jednak większa liczba słupów i ścian nośnych sprawia, że łączne koszty dla domów z drewna i tych tradycyjnych będą porównywalne.

Ceny domów drewnianych – które są najtańsze?

Tak naprawdę jednoznaczna ocena jest dość trudna. Sumaryczne koszty budowy domu z drewna zależą od bardzo wielu czynników. Możemy jednak stwierdzić, że najtańszy w budowie są zazwyczaj domy drewniane wykonane w technologii szkieletowej. Tego typu budowla powinna być tańsza o ok. 5 – 8 % w porównaniu z domem murowanym o zbliżonych parametrach. Oczywiście nie dotyczy to domu w technologii energooszczędnej czy pasywnej.

Nie jest to zbyt duża różnica, jednak największym atutem domów z drewna jest szybkość ich wznoszenia.  Maksymalny czas robót budowlanych nie powinien przekroczyć 4 miesięcy. Domy drewniane możemy wznosić o dowolnej porze roku, bowiem jedyną czynnością wykonywaną „na mokro” jest wylewanie fundamentów. Tymczasem czas budowy tradycyjnego domu murowanego (wykonanego metodą gospodarczą) może zająć od roku do dwóch lat.

Domy drewniane wykonane w technologii szkieletowej generują zazwyczaj najniższe koszty. Jednak ich odpowiedniki z bali są już znacznie większym wydatkiem. Materiały potrzebne do wykonania domu z bali są dość drogie (podobnie jak koszty wynajęcia sprawdzonej ekipy budowlanej). Sumaryczny koszt takiej inwestycji będzie porównywalny z ceną wybudowania domu tradycyjnego. W niektórych wypadkach okazuje się nawet, że cena wybudowania domu drewnianego z bali jest o 2-6 % (w porównaniu z kosztami, które musielibyśmy przeznaczyć na budowę obiektu murowanego). Dotyczy to domów z drewna wykonanych z najlepszych jakościowo materiałów.

Warto jednak zaznaczyć, że najlepsze jakościowo drewno użyte do budowy domu zapewnia wysoką żywotność. Tego typu budynki mogą wytrzymać w idealnym stanie przez długie dziesięciolecia, a komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki. Pamiętajmy, że drewno posiada zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności. W domach drewnianych panuje bardzo sprzyjający mikroklimat. Nie występuje także problem zagrzybienia ścian, ani nadmiernego wysuszenia powietrza w sezonie zimowym.